Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.
Karel Pešek - fotbalista - obrázek

Karel Pešek - fotbalista - obrázek

 Karel Pešek (20. září 1895 – 30. září 1970) řečený Káďa byl český fotbalový a hokejový hráč a reprezentant hrající především v pražské Spartě.

Kdo byl prvním našincem, jenž mohl získat na olympijských hrách medaili ve dvou kolektivních sportech? Karel Pešek, zvaný Káďa, a to v Antverpách 1920. Po bronzu v hokeji měl přinejmenším šanci na stříbro ve fotbale. Ale on coby kapitán národního týmu se o tento primát připravil vlastním, poněkud unáhleným rozhodnutím.

Legendárního sparťana připomínáme v roce dvou jeho výročí: před sto deseti lety se narodil a před pětatřiceti lety skonal. Káďovu brilantní hru dnes pamatují pouze osmdesátníci, kteří vědí, že mezi světovými válkami byl symbolem skutečné sportovní hvězdy. Dneska hraje Káďa/ zlatovlasá primadona/ dneska hraje Káďa/ každý tají dech./ Ten když kopne do meruny/ rozehraje srdce struny./ Dneska hraje Káďa/ chlouba celých Čech! - tuhle písničku složil a zpíval Karel Balling, člen kabaretu Červená sedma. A holešovická Uránie uvedla roku 1925 operetu Dnes hraje Káďa. To mluví za vše. Byla však jiná doba. Jistě by i dnes mnozí autoři vytvořili ódy na Nedvěda či Jágra, ale velmi pravděpodobně bychom takové opusy ironizovali; viz loňská premiéra opery Nagano.

OLYMPIJSKÝ SKANDÁL

Pojďme však do olympijských Antverp. Tady, krátce po vzniku Československé republiky, se mimochodem začaly psát statistiky mezistátních zápasů obou našich nejpopulárnějších sportů. Hokejový mač ČSR-Kanada se tu konal 24. dubna 1920 a je prvním oficiálním v naší historii. S Kanaďany jsme prohráli 0:15, s Američany to dopadlo ještě hůře - 0:16 (Káďa hrál v útoku), ale konec byl dobrý: v boji o bronz jsme porazili Švédy 1:0. Olympiáda trvala z dnešního pohledu dlouho, od dubna do září.

Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one