Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

JAROŠ Otakar (* 1. 8. 1912 Louny, + 8. 3. 1943 Sokolovo)

JAROŠ Otakar (* 1. 8. 1912 Louny, + 8. 3. 1943 Sokolovo) - obrázek

JAROŠ Otakar (* 1. 8. 1912 Louny, + 8. 3. 1943 Sokolovo) - obrázek

Po Otakaru Jarošovi je pojmenována ulice na Praze 7

- československý důstojník, účastník protinacistického odboje

Otakar Jaroš náleží mezi legendy našeho protinacistického odboje. Nesmířil se s okupací a v létě 1939 se mu podařilo utéci do Polska, kde vstoupil do formující se čs. jednotky v Krakově pod plukovníkem L. Svobodou. Po přepadení Polska Německem a připojení jeho východních částí k Sovětskému svazu se dostal 17. září do sovětského zajetí. Zdálo se, že se snem o boji proti Hitlerovi je konec. Pak ovšem přišlo přepadení SSSR a situace se radikálně změnila. Jaroš spolu s dalšími čs. vojáky a důstojníky se od roku 1942 podílel na formování 1. čs. samostatného polního praporu v Buzuluku. Stal se nadporučíkem a měl velení nad 1. pěší rotou.

Do bojů zasáhli naši vojáci - v rámci Rudé armády - poprvé 8. března 1943 u obce Sokolovo na Ukrajině. Čs. jednotka bránila obec před útokem německých tanků ve dnech 4.-8. března. Tady se nadporučík Jaroš vyznamenal při hrdinné obraně a tady také, než aby ustoupil, padl. In memoriam byl povýšen na kapitána a byl vyznamenán - jako první nesovětský občan vůbec - titulem hrdina Sovětského svazu.

Otaka JarosJe ironií, že jeho památka podobně jako kapitána Jána Nálepky mohla být i v minulých desetiletích uctívána, protože padli. Oba byli navíc vydáváni za jakési příznivce komunismu. Ostatní hrdinové SSSR už tak oslavováni nebyli, což načas platilo dokonce i pro jednoho z mužů února 1948 L. Svobodu.

Naše jednotka posílená především stovkami Rusínů z československé Podkarpatské Rusi, propuštěných ze sovětských koncentračních táborů, ale i volyňských Čechů, se rozrostla na 1. čs. samostatnou brigádu. Zúčastnila se bojů při osvobozování Ukrajiny - bitev u Kyjeva, Bílé Cerekve. Za statečnost v tomto tažení byli nejvyšším sovětským vojenským vyznamenáním - titulem hrdina Sovětského svazu - dekorováni tři další českoslovenští vojáci: poručík Antonín Sochor, podporučík Josef Buršík a podporučík Richard Tesařík. Jejich osudy po "vítězném únoru" 1948 jsou příznačné: Buršík emigroval na Západ, Sochor velmi záhadně zahynul ve výcvikovém prostoru poblíž Milovic a jen Tesařík byl nejprve pověřen vysokými funkcemi, ale posléze z armády vyhozen.

Otakar Jaros

Otakar Jaros

So 28. červen 2008, 21:51:06 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one