Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.
V této rubrice najdete informace o význačných osobnostech po kterých jsou na Letné pojmenované ulice, mají zda pamětní desky, padli na Letné či je jim věnováana jakákoliv další vzpomínka.
Jindřich BAUMRUK - fotbalista - obrázek

Jindřich BAUMRUK - fotbalista - obrázek

Jindřich Baumruk - * 23. 9. 1881 - † 5. 5. 1964

- bývalý vynikající křídelní útočník SK Slavie. Fotbalový míč mu učaroval už jako studentovi gymnázia v Hálkově ulici. Červenobílý dres SK Slavie oblékl v patnácti letech. Dva roky hrál za druhé mužstvo, pak za první, celkem dvanáct let. Největší úspěchy slavil v letech 1899 až 1906. Od podzimu 1904 hrál jeden rok i v dresu AC Sparty. Jindřich Baumruk, ještě jako svěží sedmdesátník, vzpomínal na začátky pražské kopané. „Na vinohradskou Kanálku, rovný plácek v místech dnešních Riegrových sadů, kde se scházeli ke kopané studenti z obou vinohradských středních škol - z gymnázia v Hálkově ulici i z reálky Na Smetánce.

Jan Košek - Fotbalista - obrázek

Jan Košek - Fotbalista - obrázek

18. července 1884 – 30. prosince 1927

Kluby: Akademické gymnasium Praha, Letenský kroužek, Union Letná, Slavia Praha (1903-12), Sparta Praha
Kapitán mistrovského týmu Čech na ME amatérů v Roubaix 1911.

Charakteristika hráče: Šlachovitý, rychlostně vysoce nadaný útočník s tvrdou střelou. V kombinaci se moc neuplatňoval, těžil z přihrávek spoluhráčů a prosazoval se v zakončení. První evropsky proslulý fotbalista Slavie.

JAROŠ Otakar (* 1. 8. 1912 Louny, + 8. 3. 1943 Sokolovo) - obrázek

JAROŠ Otakar (* 1. 8. 1912 Louny, + 8. 3. 1943 Sokolovo) - obrázek

Po Otakaru Jarošovi je pojmenována ulice na Praze 7

- československý důstojník, účastník protinacistického odboje

Otakar Jaroš náleží mezi legendy našeho protinacistického odboje. Nesmířil se s okupací a v létě 1939 se mu podařilo utéci do Polska, kde vstoupil do formující se čs. jednotky v Krakově pod plukovníkem L. Svobodou. Po přepadení Polska Německem a připojení jeho východních částí k Sovětskému svazu se dostal 17. září do sovětského zajetí. Zdálo se, že se snem o boji proti Hitlerovi je konec. Pak ovšem přišlo přepadení SSSR a situace se radikálně změnila. Jaroš spolu s dalšími čs. vojáky a důstojníky se od roku 1942 podílel na formování 1. čs. samostatného polního praporu v Buzuluku. Stal se nadporučíkem a měl velení nad 1. pěší rotou.

Jan Zajíc - * 3. 7. 1950  + 25. 2. 1969 - obrázek

Jan Zajíc - * 3. 7. 1950 + 25. 2. 1969 - obrázek

Po Janu Zajicovi je pojmenována ulice na Praze 7

- se narodil 3. července 1950 ve Vítkově jako druhý syn Marty a Jaroslava Zajícových. Matka vyučovala na místní základní škole český jazyk některé přírodovědné předměty, otec byl drogistou. Oba Janovi sourozenci, starší bratr i o pět let mladší sestra, dostali jména po rodičích.

Karpatsko-dukelská operace - obrázek

Karpatsko-dukelská operace - obrázek

Na počest všech zůčastněných v této operaci je pojmenována ulice na Praze 7 -  "Dukelských hrdinů"

Karpatsko-dukelská operace byla útočná operace sovětských a československých vojsk na severovýchodním Slovensku na podzim roku 1944, která měla spojit povstalecké síly SNP se sovětskými armádami. Po potlačení povstání do hor ztratila svoje opodstatnění a byla ukončena.

Jaroslav Hašek - obrázek

Jaroslav Hašek - obrázek

Po Jaroslavu Haškovi je pojmenována ulice na Praze 7

Jaroslav Hašek (30. dubna 1883 Praha – 3. ledna 1923 Lipnice nad Sázavou) byl český spisovatel, publicista a novinář.

Po nedokončených studiích na gymnáziu se vyučil drogistou a nakonec maturoval na obchodní akademii. Stal se zaměstnancem banky Slavia. V této době se seznámil s českými anarchisty a postupně se dostal do jejich čela.

Začal vést bohémský a tulácký život (prošel pěšky mj. Slovensko, Halič, Uhry).

V této době se začal živit pouze literaturou a novinařinou a také začal mít problémy s alkoholem, které se postupem času zvětšovaly. Seznámil se s Jarmilou Mayerovou, se kterou se později oženil.

V roce 1907 byl krátce vězněn za svoji anarchistickou činnost.

Roku 1908 redigoval Ženský obzor, od 1910 Svět zvířat (satiristický časopis - neexistující zvířata), od 1911 přispíval do Českého slova, dále pak přispíval do: Čechoslovanu, Pochodně, Humoristických listů.

Nikolaj Vasilijevič Gogol - obrázek

Nikolaj Vasilijevič Gogol - obrázek

Po Nikolaji Vasilijeviči Gogolovi je pojmenována ulice na Praze 7

 Nikolaj Vasilijevič Gogol (rusky Николай Васильевич Гоголь, ukrajinsky Микола Васильович Гоголь; 1. dubna 1809 – 4. března 1852) byl ruský i ukrajinsky prozaik a dramatik ukrajinského původu, hlavní představitel ruského kritického realismu.

Pocházel z rodiny středních ukrajinských statkářů (Gogolovi měli asi 80 nevolníků). Jeho otec byl vášnivý milovník divadla, psal verše i komedie. Založil divadlo, v němž malý Gogol hrál – zásadně ženské role. Byl vychován v přesvědčení, že je geniální a zázračné dítě. 
 

František Josef Gerstner - obrázek

František Josef Gerstner - obrázek

Po Františku Josefu Gerstnerovi je pojnemována jedna z ulic na Praze 7

František Josef Gerstner (23. února 1756 v Chomutově - 25. července 1832 v Mladějově) byl významný český matematik a fyzik.

František Josef Gerstner studoval na jezuitském gymnáziu v Chomutově a v letech 1772 - 1777 na filozofické fakultě v Praze elementární matematiku u Stanislava Vydry, vyšší matematiku u Jana Tesánka a astronomii u Josepha Steplinga. V roce 1776 vykonal Gerstner veřejnou zkoušku z astronomie a v roce 1777 z první knihy Newtonova De principiis philosophiae naturalis. Krátce navštěvoval i přednášky na technice. V roce 1781 odešel do Vídně, aby studoval medicínu, ale brzy tohoto studia zanechal a působil na vídeňské hvězdárně. V roce 1784 byl po tříleté praxi jmenován adjunktem u prof. Strnada na hvězdárně v Praze. V roce 1785 publikoval Gerstner astronomickou práci, ve které opravil zeměpisnou délku řady významných evropských měst. Jako uznání za jeho práci jmenovala ho Královská česká společnost nauk řádným členem. I další Gerstnerovy výsledky v astronomii mu zjednaly vážnost v evropských vědeckých kruzích

František Křižík - obrázek

František Křižík - obrázek

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl významným českým technikem, průmyslníkem a vynálezcem. Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, elektrické tramvaje.....

Byl synem venkovského ševce. V Praze vystudoval reálku, ale pro nedostatek peněz nemohl složit maturitu. Přesto ho profesor Zenger i bez maturity přijal na pražskou techniku. Už během studia zdokonalil železniční signalizaci. V této práci pokračoval i poté, co se stal železničním úředníkem. V roce 1878 zkonstruoval blokové signalizační zařízení.

Josef Dobrovský - obrázek

Josef Dobrovský - obrázek

Po Josefu Dobrovskén je pojmenována jedna z ulic na Praze 7 nedaleko Letenské Pláně

Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Ďarmoty, nyní Balassagyarmat, Maďarsko – 6. ledna 1829 Brno) byl kněz, český filolog, historik a zakladatel slavistiky v českých zemích. Je považován za vzor kriticky důsledného, racionálního osvícenského vědce. Někdy bývá také považován za představitele tzv. 1. obrozenecké generace. Ačkoli nepsal česky a nevěřil v budoucnost českého jazyka, bývá řazen do české literatury, protože se na záchraně českého jazyka svými filologickými pracemi výrazně podílel.

1
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one