Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Galerie SCARABEUS

Galerie SCARABEUS - obrázek

Galerie SCARABEUS - obrázek

Adresa: Praha 7 - Letná , Jana Zajíce 7,
Telefon: 233 383 745, Fax: 233 370 165, Mobil: 603 552 758
E-mail:
scarabeus@galeriescarabeus.cz

V galerii je otevřeno každodenně, včetně pondělí od 10 do 18 hodin. Letní otevírací doba: denně 12:00-18:00.

Aktualní výstava: Malby, grafika a keramika ve Skarabeu

19.5. - 19.6. 2005

Andrea Kubínová
Narozena v roce 1968, vystudovala gymnázium a keramice se věnuje deset let.Vystavovala v galerii Nocturno, galerii Domino v Praze a v galerii Gong v Pardubicích. Kromě keramiky se zabývá aranžováním květin a dekorativními kompozicemi v interiérech.

Jan Bláha
Narodil se v roce 1961 v Brně. Jeho dědečkem byl známý český nakladatel J.V.Pojer, který vydával knihy v edici Atlantis. Po absolvování gymnázia dále studoval grafiku na Střední umělecko - průmyslové škole v Brně. V letech 1990 - 1992 pokračoval ve studiu grafiky na Privátní grafické škole doc. Černého v Praze. Od r. 1991 se plně věnuje grafice, zejména leptu, mezzotintě a suché jehle. Neopomíjí také královnu výtvarných technik - olejomalbu. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Euro Art Gallery, Victoria, BC, Canada..

Jan Soukup
Po absolutoriu na Střední odborné škole výtvarné na Hollarově náměstí v Praze. Uplatňuje se jako grafik při realizaci různých výstavních expozic,
V roce 1988 byl přijat jako výtvarník do Studia loutkového filmu Jiřího Trnky v Praze na Barrandově, kde pracoval do roku 1990, poté se zaměřil na volnou tvorbu - měditisk, malbu a grafiku. V posledních letech vytváří rozměrné malby na sklo pro výstavní účely i soukromé interiéry. Jedná se např. o realizaci maleb do expozic české keramiky Rako, pro Českou centrálu cestovního ruchu - pro výstavy v Paříži, Mnichově a Lipsku. Pro tyto expozice též modeluje zvětšeniny pečetí Karlovy univerzity v Praze a pečeť Přemysla Otakara II.

 


 

Myšlenka vytvořit na Letné galerii s kavárnou zrála dlouho. První vernisáž byla 13. prosince 1995. Spolek Pražských betlémářů představil betlémy a jelikož se jednalo o počátek každoroční tradice, byly zvoleny jako první, nejjednodušší papírové betlémy.
Všichni určitě znají klasické betlémy M. Alše, J. Lady, J Weniga a M. Fišerové- Kvěchové. V galerii Scarabeus byly představeny papírové betlémy od konce devatenáctého století, mezi zajímavosti patří betlémy reklamní, např. firmy OttaEso, Kolínská cikorka, Perola, kdy daráčcí nesou Ježíškovi svoje zboží.

Skautský betlém, který též patří mezi kuriozity sbírky stošedesáti betlémů Fr. Karase. Výstava byla doplněna historickými vánočními pohlednicemi a fragmenty řezbovaných betlémů, např. Třebíčského nebo Třešťského, další pak z Francie, Španělska a Peru. Tato část byla zapůjčena od dlouholetého sběratele Fr. Valeny.

Druhá výstava - "Loutky a rodinná loutková divadla" pocházela ze soukromých sbírek Jana Muellera, Františka Valeny, Mgr. Kateřiny Ebelové a dalších. Mimo dnes již klasické Alšovo rodinné divadlo z roku 1914, byly zde k vidění i dekorace českých umělců Bubeníčka, Kašpara, Weniga a mnoha dalších.

Několik proscenií např. Františka Kysely, loutky z různých typů rodinných loutkových divadel. Výstava byla doplněna dobovými plakáty, texty loutkových her, fotodokumentací a též loutkami současných tvůrců.

Některé tématické okruhy se pravidelně opakují, např. dvakrát ročně se konají výstavy s loutkářskou tématikou věnované buď monograficky jednotlivým tvůrcům, nebo popřípadě jsou koncipované jako profily loutkových divadel.

Další pravidelnou výstavní činností jsou výstavy letenských výtvarníků "Letenský minisalon Scarabeus".

V suterénu galerie je klub pro přednáškovou činnost především z výtvarné oblasti. Prostor je možno zamluvit i pro spolkovou činnost nebo uzavřenou společnost 

 
St 28. květen 2008, 19:10:34 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one