Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Pamětní deska kpt.v.v.Anna Benešová

Umístění : Praha 7, Vinařská 458/1, Holešovice, pd

Nápis : V TOMTO DOMĚ ŽILA KPT. V.V. ANNA BENEŠOVÁ

PŘÍSLUŠNICE ZAHRANIČNÍCH JEDNOTEK A HRDINKA BOJŮ ZA OSVOBOZENÍ VLASTI * 12.3.1910 + 10.7.1998

Narodila se 12. března 1910 v Konecchlumí. Později žila se svým manželem Oskarem Benešem v Praze, kde ji zastihly události podzimu 1938 a 15. březen 1939. Manželé Benešovi odešli ilegálně do Polska a dále do Ruska, kde se v Kirgizii dozvěděli o vzniku čs. vojenské jednotky v Sovětském svazu. Od počátku tak bojovali proti fašistům, Oskar Beneš jako minometčík a Anna Benešová jako zdravotnice a sanitářka minometné roty.

V nelehkých bojích se "Anička", jak jí spolubojovníci říkali, osvědčila. Účastnila se bitev u Sokolova, Kyjeva, Žaškova, Rudy a Bílé Cerkve. Přešla od zdravotníků ke spojařům a postupně se stala velitelkou radiostanice týlu 1. brigády. V období karpatských bojů byla dvakrát zraněna a po vyléčení se vrátila zpět k jednotce, a tak se mohla účastnit osvobozování Československa. V bojích u Liptovského Mikuláše byla již ve funkci velitele spojovací čety. Za svoji statečnost byla několikrát vyznamenána.

Její manžel byl vysazen na pomoc domácímu odboji a zahynul v dubnu 1945 v řepských lesích na Mělnicku jako komisař partyzánského oddílu Národní mstitel.

Po 2. světové válce pracovala Anna Benešová do roku 1947 jako spojovatelka na hlavním štábu MNO, odkud musela ze zdravotních důvodů odejít do invalidního důchodu. Podruhé se provdala za Ericha Juckera, spolubojovníka od Sokolova. Aktivně se podílela na práci Čs. červeného kříže, svazu žen a v odbojářských organizacích.

Anna Benešová patřila mezi ty spoluobčany, kteří se nesmířili s fašistickou okupací, prošla těžkou životní zkouškou se ctí a po delší nemoci zemřela 10. července 1998 v Praze ve věku 88. let.
Po 11. listopad 2013, 07:24:30 CET
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one