Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Havárie tramvaje 17.2.1982 Na Letne

Havárie tramvaje 17.2.1982 - obrázek

Havárie tramvaje 17.2.1982 - obrázek

Havárie tramvaje 17.2.1982 16:45

místo: Letná / Špejchar , Praha 6

Poznámky k okolnostem havárie:

1. Výhybka byla neobvykle nastavena na odbočení protože bezprostředně před havárií se do smyčky odstavovala porouchaná tramvaj.

2. Zodpovědnost za nastavování výhybek měly v různých dobách různé osoby (výhybkář, řidič předchozí tramvaje, průvodčí...), ale v této době bylo povinností řidiče, aby se přesvědčil o nastavení výhybky a aby snížil rychlost na 15 km/h (podle jiného pramene 20 km/h) . V tomto případě tramvaj jela 40-45 km/h.

3. Předtím, než se tramvaj převrátila na pravý bok se odstředivým tlakem cestujících otevřely dveře a několik cestujících, kteří byli nejblíže dveřím vypadli ven. Tramvaj se pak na ně převrátila a většinu z nich usmrtila. Nejméně jeden z vypadnuvších cestujících přežil s těžkým zraněním.

4. Podle neověřené zprávy řidič brzdil, ale neúčinně. Snad v důsledku technické závady. 

5. Česká televize natočila o této havárii epizodu seriálu "Osudové okamžiky", která se vysílala 14.11.2002.

z Večerní Prahy 18.2.1982

Tramvajová tragédie

Praha (vp)  Hrozný rachot, přehlušující běžný uliční hluk, upoutal včera odpoledne před pátou hodinou pozornost všech chodců na třídě Obránců míru v Praze 7.

     Způsobila ho tramvaj 26 jedoucí od Letné ke Špejcharu, která náhle prudce vybočila doleva, vykolejila a převrátila se. Gejzír jisker a oblaka prachu doprovázely její nešťastnou jízdu po hraně střechy. Tramvaj se dostala do protisměru, kde zachytila jedoucí osobní auto, zdemolovala sloup veřejného osvětlení i ochranné zábradlí na chodníku a skončila na boku. 

    Kvílivý hlas sirén v několika minutách ohlásil, že na místo tragédie se rychle sjíždějí sanitky a vozy VB. Nehoda, která v době od 16,47 do 19,55 přerušila obousměrný tramvajový provoz na úseku Strossmayerovo náměstí - Hradčanská, si přes rychlý zásah vybrala krutou daň. Sedm osob zahynulo, dvanáct jich bylo s těžkými zraněními převezeno do nemocnice a dalších 43 cestujících i řidič vyvázli s lehkými zraněními. 

     Podle předběžné zprávy si řidič tramvaje pravděpodobně nevšiml, že výhybka není nastavená na přímý směr, což způsobilo vykolejení tramvaje. Podrobnější šetření nadále probíhá. Je to nejtragičtější tramvajová nehoda od poloviny šedesátých let, kdy při havárii tramvaje na Chotkově silnici zahynuly dvě osoby. 

     Bezprostředně po včerejší havárii se začaly odstraňovat její následky. Náhradní dopravu zajišťovalo šest autobusů a tramvaje odkloněné na objížďkové trasy. 

z neznámého časopisu
Tragédie na Letné
Ve středu 17. února v 16,45 najel řidič přeplněné tramvaje č. 26 Miroslav D. vyšší rychlostí, než je povoleno, do výhybky konečné č. 20 na třídě Obránců míru v Praze 7 ve směru od Letenského náměstí na Špejchar. Výhybka byla nastavena pro odbočení vlevo na tramvajovou smyčku, zatímco směr linky 26 je přímý. 
Tragická výhybka
Prudká změna směru způsobila vykolejení a převrácení tramvaje, která vletěla do protisměru, střetla se s osobním vozem a zastavila se až o sloup veřejného osvětlení u výjezdu ze smyčky č. 20. 

Škoda na tramvaji je 70 tisíc, škoda na autě 15 tisíc, ale to všechno je zanedbatelné, když vezmeme v úvahu, že při nehodě na místě zahynulo 6 lidí a při převozu do nemocnice sedmý (M.F. 34 let, R.J. 19 let, R.J. 38 let, R.K. 6 let,  M.M. 51 let, P.J. 28 let, A.Z. 30 let). Čtrnáct lidí bylo těžce zraněno a 43 lidí zraněno lehce. Řidič byl vzat do vazby. Je to největší neštěstí s dějinách pražské tramvajové dopravy. (jak)

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 Z Rudého práva 18.2.1982:

Tramvajové neštěstí

PRAHA 17. února (ČTK) - Ve středu v 16.45 hodin z dosud nezjištěných příčin vykolejila tramvaj číslo 26 v Praze na Špejchaře. Šest lidí zahynulo a kolem dvaceti lidí bylo zraněno. Příčina se vyšetřuje.


ze Zemědělských novin 18.2.1982:


V době největší dopravní špičky včera v 16.45 hodin vykolejila poblíž stanice Hradčanská v Praze na Špejchaře plně obsazená tramvaj linky 26. Bezprostředně při havárii zahynulo šest lidí a další dvě desítky různě zraněných cestujících odvezly rychlé úrazové vozy První pomoci do několika pražských nemocnic. Okolnosti neštěstí se dosud podrobně objasňují. Je to co do počtu obětí nejtragičtější tramvajová nehoda za uplynulých patnáct let v hlavním městě.z Mladé fronty 19.2.1982

Dopravní nehoda

Praha - Jak již bylo oznámeno, došlo ve středu 17. února v 16.45 hod. na třídě Obránců míru v Praze 7 k vážné dopravní nehodě.

Řidič tramvaje č. 26 Miroslav D. při jízdě od Letenského náměstí ke Špejcharu najel do výhybky postavené pro odbočení vlevo na tramvajovou smyčku. V důsledku rychlejší jízdy, než je povoleno pro jízdu do odbočky, tramvaj vykolejila a převrátila se. Přitom se střetla s protijedoucím osobním autem a demolovala sloup veřejného osvětlení a ochranné zábradlí.
Při nehodě zahynulo šest cestujících a jeden zemřel v nemocnici. Dalším 12 těžce zraněným a dalším 43 osobám, které utrpěly lehké zranění, byla poskytnuta okamžitá lékařská pomoc. Řidič tramvaje byl zadržen.


zdroj: Tomáš Svoboda

Pá 27. srpen 2010, 13:17:26 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one