Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Pamatnik KOLONKY

“KOLONKA” byl kdysi pojem. Takto nazývané dřevěné budovy studentských kolejí stály na západním konci Letenských sadů, poblíž křižovatky na Špejcharu. Dnes je v těchto místech točna kolejí elektrické dráhy a parkoviště autobusů městské hromadné dopravy. Nouzová kolonie dřevěných ubytoven byla postavena pro venkovské vysokoškoláky. Kolem budov KOLONKY bylo živo, dění v ní bylo možno zahlédnout z tramvají jezdících po tehdejší “Belgredce”. Okna odrážela do okolí studentský život, v létě se v otevřených oknech budov sušilo prádlo, v zimě byly před okny uloženy zásoby jídla.

Kolonka zažila i tragické události. Byl to požár přední budovy, ale především obsazení kolonie dne 17. listopadu 1939 Gestapem a oddíly SS. Vojáci vyvlekly studenty z ubytoven, nákladními auty je převezli do Ruzyně a odtud příští den do koncentračního tábora Oranienburg.

Dnes připomíná KOLONKU prostý pískovcový památník s nápisem ve znění:

1921         1939
ZDE STÁLA
STUDENTSKÁ KOLONIE
KOLONKA
BAŠTA
POKROKOVÉ INTELIGENCE
17. listopad 1989

Pomník byl na paměť dřevěných budov studentských kolejí odhalen, jak je i do pískovce vyryto, 17. listopadu 1989. Bylo to jen několik málo hodin před střetem studentů s Veřejnou bezpečností na Národní třídě, událostí, která pohnula dějinami Čech.

Pamatnik KOLONKY

Pamatnik KOLONKY

Celkovy pohled - z vychodu
Pamatnik KOLONKY

Pamatnik KOLONKY

Detail hlavni strany
Pamatnik KOLONKY

Pamatnik KOLONKY

Pohled zezadu smer stadion AC Sparta
Ne 10. únor 2008, 14:24:35 CET
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one