Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Stalinův pomník - dnes Metronom

Stalinův pomník - dnes Metronom - obrázek

Stalinův pomník - dnes Metronom - obrázek

Stalinův pomník v Praze bylo největší skupinové sousoší v Evropě, postavené na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina za kultu osobnosti v 50. letech 20. století.
Vznik pomníku
Stavba byla zahájena 22. prosince 1949 za účasti Antonína Zápotockého. Vlastní práce na sousoší začala ale až v únoru 1952 a celé pak bylo odhaleno 1. května roku 1955 pod heslem „Svému osvoboditeli – československý lid“.

Vice fotografii naleznete zde

 

Sochařem byl Otakar Švec, který však před odhalením díla spáchal sebevraždu, architektem pak Jiří Štursa. Projekt umístil pomník na dobře viditelné místo nad letenské vyústění Čechova mostu. Byl ztvárněn jako řada za sebou stojících postav v čele s Josifem Stalinem; za ním stáli zástupci všech společenských tříd. Po jeho levé ruce stáli zástupci sovětského lidu (dělník, vědec, kolchoznice a rudoarmějec) a po jeho pravé ruce pak zástupci lidu českého (dělník, rolnice, novátor a vojín).[1]

Pomník stál na rozsáhlé železobetonové konstrukci o výšce 15 metrů, zapuštěné do letenského svahu. Vlastní sousoší mělo rozměry: 15,5 m výšky, 12 m šířky a 22 m délky. V základech (7 metrů pod horní hranou podstavce) je zabudováno třiadvacet základních kamenů z nejrůznějších míst republiky (například část ze základů Staroměstské radnice, čedič z Řípu, onyx z Inovce, kámen z Ležáků a také část nejstarší slovanské baziliky z Velehradu). Náklady na stavbu tohoto monumentu byly 140 miliónů tehdejších korun, spotřebováno bylo 17 tisíc tun materiálu.

Likvidace pomníku
Stalin ani Gottwald se odhalení pomníku již nedožili. Ani kamennému „osvoboditeli“ však nemělo být dopřáno shlížet na Prahu na věčné časy. Po vystoupení Stalinova nástupce N. S. Chruščova, který přišel s otevřenou kritikou stalinské éry a odsoudil tzv. Stalinův kult osobnosti, byli nuceni i komunisté v ČSR pomník zlikvidovat. Konečné rozhodnutí znělo monument nerozebrat (kvůli vysokým finančním nákladům), ale zbourat. Stalo se tomu tak v listopadu roku 1962. Destrukční práce si vyžádaly 4,5 milionu korun, dlažební kostky a nepoužitelný materiál byl odvezen do slepého ramene Vltavy u Rohanského ostrova (některé kousky však dodnes zdobí sbírky kuriozit mnoha Pražanů). Svoji funkci tak plnil jen pouhých sedm let. Odstřelován byl několik dní; celá akce byla přísně střežena, bylo zakázáno oblast fotografovat.


Po zničení pomníku
Ústřední výbor KSČ přišel s myšlenkami na zbudování nové dominanty Prahy, roku 1988 Výbor zadal statikovi ke zjištění, kolik by mohl vážit nový monument na Letné. K jeho realizaci již nestačilo dojít. Po roce 1989 zde krátce působil rockový klub a také odtud vysílala první soukromá rozhlasová stanice.

Podstavec a jeho podzemní prostory jsou poškozené, betonové konstrukce se drolí, stropy prosakuje voda, ocelové výztuže korodují. Náklady na opravu se odhadují nejméně na 50 milionů korun.

Na podstavci dnes stojí pohyblivý metronom sochaře Vratislava Nováka z roku 1991.


V červnu byla 2000 vypsána veřejná soutěž na využití částí pomníku. Vítězným projektem se nakonec stala stavba oceanária společností Underwater World Oceanarium. Vzhledem k tomu, že Letná je podle územního plánu historickou zahradou, bude nutné v něm provést změnu tohoto území z historické zahrady na území se sportovně-kulturní funkcí, pod kterou spadá i akvaristika. Metronom by podle plánů měl zůstat na svém místě.

V podzemních prostorách pod pomníkem také proběhl průzkum jeskyňářů. Ti neobjevili žádné další tajné prostory (ač se o nich v minulosti často spekulovalo).

 [03-05-2005 13:39 UTC] By Dita Asiedu
It's a beautiful sunny day here in Prague and I'm standing on Prague's Letna Hill overlooking the Vltava River and the Old Town. Tourists come here today, not only for the breathtaking view but to see the large ticking metronome, which was erected here in 1991. But for the local residents this spot holds a darker memory - little do the tourists around me know that exactly fifty years ago, at this very site, some six hundred men and women were working around the clock to create the world's biggest monument ever to honour the Soviet Communist party chief Josef Stalin.

MORE PHOTOS
The 50-metre high massive statue of the finest marble was proudly unveiled by Czechoslovakia's Communist regime on May 1, 1955. For seven years the residents of Prague had the Soviet leader follow their every move from the hill above. The 17,000 tonne statue - Stalin's jacket button alone, decorated with a hammer and sickle, of course, was half a metre wide - featured the Soviet leader in front of a line of workers - jokingly called the "Fronta na maso" or "meat queue" by Prague residents, as this was a time when they were a daily part of life in the city.
There are some dark legends associated with the statue. Its creator, Otakar Svec committed suicide a day before the unveiling. The man who posed for him as Stalin - an electrician from the Barrandov film studios, failed to shake off his nickname "Stalin", took to drink, and died three years later. And, the vast statue's glory days were short-lived. Stalin's reign was denounced by the new Soviet leader, Nikita Khrushchev, and the statue was destroyed just seven years later, on Moscow's orders in 1962.
Too heavy to be displaced, it was blown to pieces with 800 kg of explosives and 1,650 detonators. Some witnesses claim the party chief was decapitated immediately after the first explosion, his head rolling into the river waters below.
Before the remnants of the monument were stored, they were loaded on a truck and paraded in front of cheering crowds that gathered to celebrate the event in the streets of Prague's Old Town. Was it just a coincidence or a bad omen that less than a year later, the driver of the truck died in an accident?
Čt 24. leden 2008, 19:30:55 CET
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one