Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Kaplický: Chobotnice bude a bude

Kaplický: Chobotnice bude a bude - obrázek

Kaplický: Chobotnice bude a bude - obrázek

27. července 2008  14:45,  aktualizováno 28.7.  8:43
Když mluví architekt Jan Kaplický o ministru kultury Václavu Jehličkovi, který "odpískal" návrh jeho nové Národní knihovny v Praze na Letné, volí jen silná slova. Za nesmyslnou považuje představu ministra kultury, že se problém vyřeší rekonstrukcí Klementina - současného sídla knihovny.

Bude mít vaše špatná zkušenost dopad na zájem architektů účastnit se v Česku dalších soutěží?
Samozřejmě. Zásadní ale je, že ministr kultury (prohlásil, že chobotnice stát na Letné nebude, pozn. red.) je proti kultuře národa. To, že do Česka nebudou chtít architekti, je ve srovnání s počínáním ministerstva kultury detail.

Možnost, že by vaše "chobotnice" skončila v jiném státu, tedy není? Neoslovili vás třeba Britové nebo jiná země, kde oceňují vaše projekty?
Ale proč? Ani Albánci mě neslovili. To v Čechách také pořád někteří lidé nechápou. Takové budovy se navrhují na jedno konkrétní místo. Například tam, kde bude výhled. Bohužel to nechápou ani lidé jako pan ministr Jehlička nebo pan Knížák z Národní galerie. A ještě jednu věc bych vám chtěl říci - návrh, že se pro to upraví Klementinum, je nesmyslný, protože tam nejde uskladnit deset milionů knih.


Nejde jen o Klementinum, knihy mají být i v depozitáři na kraji Prahy a vozit se do Klementina.
No, to je hodně "zelené" řešení. Kolik škodlivin vyprodukuje každý náklaďák, který bude ty knížky převážet... Co je ale horší - Klementinum je v záplavové zóně a pan ministr Jehlička si asi chce vzít na svědomí deset milionů knih, kdyby přišly povodně. Taky se těším na to, co budou říkat památkáři, až se budou bourat stěny v Klementinu.

Řekl jste, že věříte, že po roce 2010 vaše knihovna nakonec v Česku bude. Už příští rok v březnu, když se "chobotnice" nezačne stavět, máte možnost svůj projekt vzít a dělat s ním, co chcete. Neuvažoval jste o tom, že by knihovna mohla být v jiné zemi?
To se tak nedělá, vážený pane. Já vám řeknu něco jiného – mám připravené jiné úžasné projekty v Čechách: 12. srpna bude v Českých Budějovicích odhalení projektu koncertní haly. A mám i další projekty... Ale k té knihovně. Byla navržena na Letnou a tam taky bude. Tím to pro mě končí.

Ředitel knihovny Vlastimil Ježek uvažuje o trestním oznámení na neznámého pachatele z pražského magistrátu kvůli nenaplněné dohodě o uvolnění pozemků pro vámi navrženou knihovnu. Co tomu říkáte?
To je záležitost knihovny a to nemusím komentovat. Ale knihovna má právo se hájit. Položte si sám jednu otázku - proč se kolem knihovny děje to, co se děje. Nevysvětlili to pánové Klaus, Knížák, Topolánek a teď ani pan Jehlička. Proč to dělají?

A koho nebo co za tím vidíte vy?
Hlavně vliv pana Knížáka a pak také prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše. 

Před časem jste se dohodl s předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem, že mu budete dělat neformálního poradce. Už mu radíte, a v čem?
Na to vám nebudu odpovídat.

Opravdu věříte, že socialisté budou mít tu sílu a vaši knihovnu na pražskou Letnou dostanou – a že to skutečně i po volbách budou chtít také udělat?
To je špatná otázka. Prostě budou volby a ta knihovna tam potom bude. 

Manželka předsedy ČSSD Petra Paroubková mluvila dokonce o národní sbírce, podobné té na Národní divadlo. Víte o tom něco bližšího?
Ano, sbírka taky bude. Uvědomte si ale, že císař pán nezakázal Národní divadlo, a tady český ministr kultury zakazuje knihovnu a hlásí se k tomu. To už přesahuje všechno, je to mezinárodní ostuda a o tu se i já postarám. 

Co přesně chcete dělat, aby mělo Česko ostudu?
To není důležité. Hlavní otázka je, proč tu tolik politiků bije do jednoho architekta. A jestli si pan ministr vezme na svědomí skladování knih pod úrovní záplavové zóny.

Neřeknete mi přece jen něco o té připravované sbírce na knihovnu?
Bude to oznámeno brzy, takže se dočkáte. 

Ještě jedna věc. I kdyby se ta knihovna nezačala stavět, obsadil jste první místo v soutěži a příští rok v březnu vám bude vyplacena...
Neptejte se mě na takovou volovinu. 

Má vám být vyplacena částka 160 tisíc eur, zhruba tři a tři čtvrtě milionu korun. Ale vy jste do přípravy projektu Národní knihovny dal určitě spoustu svých vlastních peněz včetně času. Nepletu-li se, tahle částka by vám asi připadala jen jako malé bolestné, že?
Není to vůbec důležité. Tady jde o český národ a českou knihu... Vyhrál jsem první cenu a za to mám být zaplacen. To je přece správné, ne? Když jdete k zubaři nebo právníkovi, také vás to něco stojí. Architekt také nemůže žít jen z čerstvého vzduchu. To si možná myslí pan ministr kultury... Ale klíčové je, proč ta aféra vznikla. 

Jak podle vás vznikla?
Já to vlastně pořád nevím, mám jen nějaké domněnky, a ty nejsou důležité. Když někdo říká, že nejsou peníze, není to pravda. Když teď říkají, že nejsou pozemky, také to není pravda. Ti, kdo proti té knihovně vystupují, by měli už konečně říci, co je ten pravý důvod, že jsou proti. Je to zášť, závist? Měli by to říci.

. Spor o knihovnu:

30. března 2006 – pražské zastupitelstvo předběžně řeklo, že knihovně prodá potřebné pozemky

2. března 2007 – vítězem soutěže vyhlášen Jan Kaplický 

3. května 2007 – proti knihovně vystoupil prezident Václav Klaus

11. října 2007 – klub pražských zastupitelů ODS podle Lidových novin knihovnu na Letné nechce, za "nešťastné" označil umístění knihovny primátor Pavel Bém (ODS)

4. května 2008 – na novou knihovnu podle ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) nejsou peníze

23. července 2008 – Jehlička oznamuje, že nová knihovna podle plánů Kaplického na Letné nebude, šéf knihovny Vlastimil Ježek zvažuje trestní oznámení na magistrát

Autoři:

Josef Kopecký
So 2. srpen 2008, 05:39:51 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one