Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Čechův most

Čechův most - obrázek

Čechův most - obrázek

Čechův most je nejkratší z mostů vedoucích přes Vltavu v Praze. Po proudu řeky je desátým pražským mostem. Je 169 m dlouhý a 16 m široký. Je to jediná takto velká ozdobená mostní konstrukce v Čechách z období secese a patří mezi chráněné technické památky.

Stavební vývoj
Byl vybudován v letech 1905 až 1908 a dnes se jedná o jediný železný obloukový most v Praze. Na jeho návrhu se podíleli ing. Jiří Soukup, Václav Trča, František Mencl a architekt Jan Koula. Podle původních plánů měl být součástí velkorysého dopravního řešení: Můstek – Staroměstské náměstí – Pařížská třída – průkop či tunel letenskou strání.

Vltava je v těchto místech úzká a její prudký tok omezuje počet pilířů. Z toho plyne značná plochost a rozpětí oblouků, a tedy také použitý materiál. Most má jednostranné stoupání 2 % a rozpětí oblouků od pravého břehu roste (47,8 + 53,1 + 59,2 m). Z těchto důvodů je každé z celkem 24 klenbových žeber jinak dimenzováno. Šířka mostu je 16 m (z toho vozovka 10 m).

Přímo pod mostem vede hlavní kanalizační sběrač. Betonové pilíře s tuhou výztuží z profilových želez jsou založeny na kesonech. Stavba pilířů byla slavnostně skončena položením závěrného kamene císařem Františkem Josefem I. dne 17. dubna 1907. Chodníky byly vydlážděny tříbarevnou mozaikou s obrazci šachovnic a rybiček. Na vozovku byla položena speciální 13 cm vysoká špalíčková dlažba z tvrdého australského dřeva zvaného Jarrah. Dokončený most byl předán veřejnosti 6. června 1908.


Umělecká výzdoba
Výzdoba mostu je pozoruhodná jak svým rozsahem, tak kvalitou provedení.

Čtyři bronzových postavy od sochaře Antonína Poppa jsou postaveny na zasklených železných lucernách na vrcholu sloupů ve výšce 17,5 m. Samotné sochy jsou více jak 3 m vysoké a drží pozlacené ratolesti. Na zhlavích proti vodě stojí bronzové sochy světlonošů s pochodněmi (autoři L. Herzl a Karel Opatrný), na zhlavích po vodě jsou bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy (Luděk Wurzl). Pilíře byly vyzdobeny bronzovými a žulovými festony. Okraje mostních oblouků byly osvětleny dvěma sty žárovkami. Pro dvanáct osvětlovacích stožárů byly odlity patice ozdobené beraními hlavami, postavami vorařů, nosiči vody apod. Za povšimnutí stojí i tepané výplně oblouků a zábradlí.


Změny pojmenování
1908–1940: Most Svatopluka Čecha (Svatopluk Čech)
1940–1945: Mendelův most (Johann Gregor Mendel)
od 1945: Čechův most

zdroj: wikipedie


Pohled na cechuv most z Letne. Na pravem brehu napravo od mostu jeste nestoji budova hotelu Intercontinental

 


 


 


 


 


 


 

Po 24. březen 2008, 20:15:41 CET
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one