Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Planetárium Praha slaví 50 let

 Planetárium Praha slaví 50 let - obrázek

Planetárium Praha slaví 50 let - obrázek

Koncem listopadu 2010 uplyne půl století od otevření nového okna do vesmíru, velkého planetária v Praze 7 v Královské oboře. Tehdy novinka se záhadným názvem, dnes všeobecně známé kulturní zařízení, jehož návštěvu si mnozí připomenou nejen ze školních let. V České republice je dnes v provozu šest planetárií (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Most, Ostrava, Praha), to pražské je z nich největší a nejstarší.
Pražské planetárium je nejen největší, ale i nejlépe vybavené a to nejenom díky obrovskému nasazení a znalostem jeho zaměstnanců, ale především díky pochopení ze strany zřizovatele - Hlavního města Prahy.

Co je planetárium ?

Tajemný stroj času? Svým způsobem ano, jedná se o důmyslné promítací zařízení, které dokáže na promítací kopuli promítat hvězdy, planety Slunce a Měsíc, přesně tak jak je můžeme vidět na noční obloze prostýma očima. Pomocí složitých převodů jsou v planetáriích naprogramovány pohyby planet, Slunce a měsíce vůči hvězdám, takže planetáriem lze předvést situaci na obloze pro libovolné datum. A nejenom pro libovolné datum ale i pro libovolné místo na Zemi. Velká optickomechanická planetária jsou navíc vybavena řadou pomocných projektorů, které předvádějí třeba zatmění Slunce nebo Měsíce nebo meteorický déšť - a přesně takové bylo uvedeno do provozu před 50 lety v Praze


Před 50 lety ? Kdy ?

První diváci spatřili hvězdnou oblohu pražského planetária v létě roku 1960, kdy byl astronomický sál zpřístupněn na několik týdnů účastníkům celostátní spartakiády. Slavnostní otevření a zahájení pravidelného provozu pro veřejnost připadlo na 20. listopadu 1960.


Po planetáriu je pojmenována i budova v pražské Stromovce. Co všechno se skrývá uvnitř ?

Pražské Planetárium je jedno z největších planetárií na světě - projekční kopuli o průměru 23m překoná jenom několik planetárií s kopulí 26m v USA a Asii a 30m planetárium v Pekingu. Pražské planetáriím ale má jeden nesporný světový primát - Nikde jinde na světě nenajdete v planetáriu šest planetárií - strojů.

Němým, ale stále čile pohyblivým svědkem prvých desetiletí činnosti Planetária Praha je původní aparatura velkého Zeissova planetária, kterou si dnes mohou návštěvníci zblízka prohlédnout na stálé výstavě ve foyeru. Na stálé výstavě můžete najít další, tentokrát malé planetárium ZKP-1. Je to jedno z prvních planetárií v ČR.

V roce 1990 bylo do astronomického sálu, to je ten s kopulí, instalováno nové optickomechanické planetárium Cosmorama - už s počítačovým řízením. Jenom pro zajímavost Cosmorama obsahuje 230 projektorů, 120 projekčních žárovek a pohání ji 16 motorů.

V roce 2004 bylo do modernizovaného kinosálu (Sál Starvid) instalováno první digitální planetárium Digistar III. , které výrazně rozšířilo didaktické možnosti pražského Planetária. V roce 2009 byl sál Cosmorama doplněn o první celooblohové digitální planetárium v ČR - systém Skyskan Definiti. A kde je to šesté? Skyskan definiti má malého bratříčka - tzv. produční planetárium s kopulí o průměru 1,5m, které slouží pro přípravu a testování nových pořadů.


Jaký je rozdíl mezi těmi opticko-mechanickými a digitálními planetárii ?

Optickomechanická planetária promítají výborně oblohu tak, jak jí můžeme pozorovat z libovolného místa na Zemi v libovolné datum a čas. Ale pouze z naší planety, ze Země. Digitální planetária toto dokážou také, i když zdaleka ne tak dobře. Jejich hlavní výhoda je v tom, že obsahují trojrozměrný model vesmíru - všechny hvězdy a další objekty mají svoje vlastní souřadnice - a umožňují tedy například ukázat, jak se mění hvězdná obloha, když se vesmírem pohybujeme, nebo jak se mění tvar souhvězdí během času.


Přece jenom určité omezení nový systém má - předvede pouze to, co o vesmíru skutečně víme a známe, fikci ponecháváme specialistům v Hollywoodu. Právě to, že planetária zobrazují skutečný, byť tajemný vesmír je jejich nejcennější devizou. Model vesmíru v našem systému se průběžně aktualizuje, takže jeho součástí jsou i nově objevené extrasolární planety. Skyskan Definiti počítá obraz v reálném čase na základě velmi přesného modelu - pokud na kopuli planetária vidíte hvězdy a planety, můžete si být jistí tím, že tam jsou i ve skutečnosti.)


Co je vlastně ten Skyskan Definiti ?

Nový systém tvoří 12 počítačů a dva supervýkonné dataprojektory s extrémně velkým rozlišením. Každý projektor má rozlišení 4000x2000 obrazových bodů což je například více než mají čtyři HDTV televizory dohromady, na kopuli planetária se tedy dvěma projektory promítá 16 mil. bodů. Jenom pro zajímavost - každý projektor váží 230kg a samotný objektiv váží kolem 35kg. Cena systému je 23 mil. Kč, další dva milióny budou stát navazující investice (chladící systém, osvětlení sálu).


Je tedy 3D ?

Když je v systému 3D model vesmíru, znamená to, že i projekce bude 3D jako třeba v Imaxu? Možné to je, ale v případě reálného vesmíru to ztrácí smysl. Pokud kolem Vás v Imaxu budou plavat hejna rybek, je to realita, ve vesmíru se ovšem nikdy nepřiblížíte k hvězdám nebo planetám tak, abyste si na ně mohli sáhnout. Člověk je schopen stereoskopického vidění na vzdálenost kolem 600m. Vzdálenosti ve vesmíru jsou ale podstatně větší...

Projekce je vlastně 2.5D - to znamená, že promítá a pracuje s 3D modely, ale výsledný obraz je 2D.

 

zdroj: http://www.planetarium.cz

Po 22. listopad 2010, 13:31:41 CET
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one