Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Kolotoč na Letné ožívá

Pamatují ho už naši prarodiče - legendární kolotoč na Letné, s vycpanými koňmi ještě není na odpis. I když už je léta uzavřený, stále se na něm pracuje. Na jeho rekonstrukci přispívají finančními dary i dobrovolníci.
„Z peněz ze sbírek máme pochopitelně radost, ale nespoléháme na ně. Je to náš sbírkový předmět a nám samotným na něm záleží,“ řekl včera LN generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. Samotné sbírky by totiž kolotoč asi nespasily - podle odhadů ředitele Kubíčka se náklady na opravu kolotoče pohybují v řádu několika milionů. Mezi lidmi se však od roku 2005 vybralo „jen“ asi 300 tisíc.

Nejbližší benefice na podporu kolotoče se uskuteční příští pondělí. „Akci pořádáme ve spolupráci s Prahou 7 a Národním technickým muzeem. Bude to přímo u kolotoče, chystáme koncerty i divadelní představení,“ uvedla Klára Bláhová z Rodinného centra Letná, které akci pořádá. Dodala ale, že víc než pár tisíc se zřejmě vybrat nepodaří.

Na tom, kdy bude k dispozici dostatek peněz, však záleží nejvíc. „Rádi bychom kolotoč zprovoznili do roku 2010, záleží to ale na tom, kdy seženeme dostatek financí,“ doplnil ještě Kubíček.

Letenský kolotočLetenská atrakce je stará už více než sto let. Charakteristickými jsou na něm koně provedené preparátorským způsobem - to znamená, že každý je potažen pravou koňskou kůží bez spojů. Na kolotočové koně tedy byly
použity kůže ze stejně velkých zvířat stažených až po kopyta. Vnitřky koňů jsou vycpány slámou, oči jsou vyrobeny ze skla. Původní sedla a uzdění se nacházejí pravděpodobně pouze u čtyř koní, kterými jsou Poly, Flora, Blesk a Šemík. Zda v budoucnu původní vycpané koně nahradí repliky, nebo se jen zakonzervují, se zatím neví. Prostřední sloup točny je vyzdoben původními třemi rytíři v brnění. Ta však nejsou plechová, ale jsou vytvořena z papírmašé s nátěrem provedeným stříbřenkou. Tato technologie vytvářející falešný materiál byla známá při výrobě divadelních kulis již od baroka.

Nejhorší rána postihla kolotoč před dvanácti lety, když někdo ukradl vzácný orchestrion, a atrakce tak přišla o svůj klasický zvukový projev. Flašinet ale bude při rekonstrukci obnoven.
Poláková Michaela 
St 7. květen 2008, 14:43:32 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one