Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Hradčanská bude od září zase pro lidi, ne jen pro bagry

Hradčanská bude od září zase pro lidi, ne jen pro bagry - obrázek

Hradčanská bude od září zase pro lidi, ne jen pro bagry - obrázek

Po dlouhém roce a půl se vrátí pražské tramvaje na Hradčanskou. Okolí stanice metra začne 1. září opět fungovat. Tramvaje však stále nepojedou přes Prašný most až k ulici U Brusnice a auta tudy projedou jen směrem do centra.

"Obousměrně obnovíme provoz tramvají mezi Špejcharem a Vítězným náměstím," potvrzuje mluvčí Dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Důvod k radosti však mají kromě cestujících MHD také šoféři, kteří po ulici Milady Horákové opět projedou. Silnice s denním provozem až dvacet pět tisíc aut už bude od září zčásti průjezdná.

Ovšem jen ve směru z centra, opačným pruhem nebude možné projet zřejmě do roku 2012, tedy do otevření tunelu Blanka.

Změny tramvají na Hradčanské

"Předpokládáme, že to bude o něco málo dřív, ale oficiální termín zatím necháváme stejný jako spuštění tunelu Blanka," upřesňuje mluvčí společnosti Metrostav František Polák.

Kvůli stavbě vjezdových a výjezdových ramp tunelu tu ještě některá omezení zůstanou.

Šoféři jedoucí od Dejvic směrem k Letné budou muset z ulice Milady Horákové sjet na objízdnou trasu, která povede ulicí Na Valech a Na Špejcharu, kde se napojí zpátky.

"Je to fajn, když pojedu z Letné domů na Podbabu, nebudu muset jezdit po objížďce, ale rovnou po nové upravené silnici. Časově se to ale nezmění," říká řidič Pavel Matouš.

Ještě jedna výluka čeká i tramvaje. Práce na tunelu totiž až do října omezí průjezd spojů přes Prašný most od křižovatky s ulicí Milady Horákové až ke křižovatce s ulicí U Brusnice. Kvůli tomu budou muset linky 1 a 18 dál objíždět Hradčanskou kolem Pražského hradu.

Dejvice už nebudou odříznuté, vrátí se tramvaje

Naopak Vítězné náměstí v Dejvicích, které bylo posledních několik měsíců úplně odříznuté od všech linek, jež sem obvykle přijíždějí od Prašného mostu, za pár dní opět přivítá tramvaje.

Linky 20, 26, 15 a 8 totiž z Dejvic pojedou přes Hradčanskou a s výjimkou 15 dále po svých trasách. (podrobněji viz box)

Uleví se také lidem z Vypichu a Bílé Hory. Ti totiž přišli o linku číslo 25, která jezdila právě mezi Bílou Horou a Palmovkou. Ovšem kvůli výlukám byla ukončena na Špejcharu a dál směrem na Vypich už nejela.

Teď k oboře Hvězda zase jezdit začne. I ona však nebude jezdit přímo přes Hradčanskou, ale po objízdné trase kolem Pražského hradu a stavět bude u Hradčanské na provizorní zastávce v Badeniho ulici.

"Uleví se mi, protože jezdím za kamarádkou na Letnou, se kterou chodíme na procházky s dětmi. Doposud jsem se musela při přestupu složitě proplétat Letenskými sady, teď už budu moct pohodlně přijet pětadvacítkou až k ," říká Markéta Malá z Bílé Hory.

Cestující, kteří na Hradčanské přestupovali v poslední době z vlaku na metro a opačně či na náhradní autobusy, museli často zdolávat nejrůznější překážky.

Otevře se nový výstup z metra

Ulice Milady Horákové byla rozkopaná, brodili se blátem a chodci často naráželi na překážky, které zabraňovaly vstupu kvůli stavbě tunelu. Ty by ale od září měly rovněž zmizet. Otevře se totiž nový výstup z metra, od kterého nyní pohodlně přejdou k železnici nebo na Dejvickou ulici.

"Když vystoupíte ze stanice metra Hradčanská a půjdete novým podchodem, vylezete na ulici na chodníku směrem k Dejvicím. Odtud se pak bez problémů dostanete přes železnici, kde je postavený nový přechod. Problém nebudou mít ani maminky s kočárky, protože z podchodu jede výtah," popisuje Polák.

Původně měl být vybudován podchod z vestibulu metra až na Dejvickou ulici. Jenže to se Metrostavu zatím nepodařilo. "Máme problémy s výkupem pozemků," vysvětluje Polák.

Za to však bude obnovený provoz v Pelléově ulici, a to jednosměrně směrem do Dejvic.

ZMĚNY KOLEM HRADČANSKÉ

Od 1. září bude obousměrně obnoven provoz tramvají mezi Špejcharem a Vítězným náměstím. Do 1. října bude obousměrně přerušen provoz tramvají už jen v úseku Prašný most – křižovatka Milady Horákové × U Brusnice:

- linky 1 a 56 budou v úseku Sparta – Vozovna Střešovice odkloněny přes zastávky Hradčanská (v Badeniho ulici) a Pražský hrad,
- linka 2 nebude nadále v provozu,
- linka 15 bude ve směru od Vysočanské ze zastávky Sparta odkloněna do obratiště Špejchar, kde bude ukončena; v ranní přepravní špičce pracovních dnů bude ze zastávky Sparta vedena přes zastávky Hradčanská, Vítězné náměstí, Dejvická a Červený Vrch do obratiště Divoká Šárka, kde bude ukončena,
- linka 18 bude v úseku Malostranská – Vozovna Střešovice odkloněna přes zastávku Pražský hrad,
- linka 25 bude v úseku Sparta – Malovanka odkloněna přes zastávky Hradčanská (v Badeniho ulici), Pražský hrad a Pohořelec a dále je vedena po své pravidelné trase na Vypich; ve směru do centra je linka vedena mezi zastávkami Malovanka a Brusnice přes zastávku Hládkov (v ulici Hládkov),
- linka 57 bude v úseku Malostranská – Malovanka odkloněna přes zastávky Pražský hrad a Pohořelec.

V souvislosti s touto výlukou bude nově zřízena zastávka Hradčanská v ul. Badeniho u křižovatky s ulicí Na Valech. Zároveň se dočasně ruší zastávka Chotkovy sady v obou směrech.

Konkrétní spoje hledejte na jizdnirady.idnes.cz

Autoři:

Ne 29. srpen 2010, 12:06:42 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one