Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Egypt - cesta ke věčnosti - Prazsky Hrad

Egypt - cesta ke věčnosti - Prazsky Hrad - obrázek

Egypt - cesta ke věčnosti - Prazsky Hrad - obrázek

Praha - Pražané zřejmě v roce 2012 spatří na Pražském hradě na výstavě "Egypt - cesta ke věčnosti" předměty z jedinečného nálezu dosud nevykradené hrobky faraona Tutanchamona a vybrané ukázky umění starého Egypta. Jádrem expozice budou sbírky z padesátileté tradice českých výzkumů staroegyptské civilizace zejména v Abúsíru. V minulých dnech totiž navštívila česká delegace Káhiru, kde se konala klíčová jednání k připravované výstavě, která budou pokračovat ještě v příštích třech měsících, uvedla v tiskové zprávě Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Na následujících jednáních by měly obě strany dospět k seznamu exponátů, který bude základem pro stanovení nákladů na celý projekt. Po vyjasnění seznamu exponátů, které do Prahy Egypt zapůjčí, pořadatelé výstavy ještě vyberou další předměty z evropských muzeí. "Česká republika je každopádně velmi blízko jedinečné šanci, jakkoliv je zřejmé, že zejména otázka bezpečnosti a finančního zabezpečení bude ještě velkým tématem pro další jednání obou stran," uvádí se ve zprávě.

O výstavě staroegyptských objevů, která by se měla uskutečnit v jízdárně Pražského hradu, jednal již letos v únoru v Káhiře prezident Václav Klaus se svým protějškem Husním Mubarakem. Výstava by se měla konat pod záštitou obou prezidentů.

Náročný projekt bude vyžadovat státní záruky. Přestože se podařilo s ohledem na dlouhodobé dobré vztahy mezi egyptskou stranou a Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy dojednat, že exponáty nebudou zatíženy zápůjčným, je zřejmé, že tak náročný projekt bude podle pořadatelů jen těžké realizovat bez výrazné sponzorské podpory.

Čeští egyptologové mají v Egyptě i ve světě velmi dobrou pověst. Během půlstoletí dosáhli při výzkumu staroegyptské civilizace jedinečných objevů. Od 70. let do letošního září vedl výzkumy profesor Miroslav Verner. Nyní ho vystřídal jeho kolega Miroslav Bárta. V Abúsíru, kde Češi konají archeologické výzkumy, chce Bárta navázat na výzkumy z posledních let. Archeologové se budou zaměřovat především na hrobky z 1. až 3. tisíciletí před Kristem, z nichž některé jsou unikátními historickými památkami.

Čeští egyptologové v Praze pořádají mezinárodní konference, na které přijíždějí světově proslulí odborníci. Jejich přínosem ke světové egyptologii je také výchova studentů a doktorandů, i z Egypta, na Karlově Univerzitě. Také při říjnových jednáních projevilo káhirské muzeum zájem o odborné vzdělávání kurátorů, restaurátorů a o další prohloubení spolupráce s českými egyptology.

So 11. září 2010, 11:07:38 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one