Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí

Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí - obrázek

Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí - obrázek

Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí (výstava o jídle v dějinách českých zemí, od 18. září 2009 - 3. ledna 2010)

Výstava Národního zemědělského muzea Praha je věnována historii jídla, stravování a stolování v českých zemích. Zabývá se nejen vývojem stravovacích zvyklostí našich předků, ale zároveň proměnami míst, kde docházelo a dochází ke konzumaci jídla. Návštěvníci se dozvědí, že o výživě národa rozhodovaly především přírodní podmínky - složení a utváření půdy, zeměpisná šířka, nadmořská výška i podnebí. Výstava ukazuje, že to, jak se ale člověk dokázal přírodním podmínkám přizpůsobovat a jak je dovedl zvládnout ve svůj prospěch, je věcí dlouhého procesu.

Výstava přináší řadu ukázek, textů a obrázků z historie kuchařství, starověkého, ale i současného domácího a veřejného stolování a stravování. Návštěvníci mohou porovnat vybavení kuchyně z přelomu 19. a 20. století, uvidí středověkou krčmu i ukázku podoby hostince z počátku minulého století. Seznámí se s různými druhy potravin a způsoby jejich konzumace, poznají jak a k čemu sloužilo koření, naučí se, jak mají správně potraviny uchovávat a budou mít i možnost prohlédnout si staré kuchařské knihy a recepty.

 

Výstava o historii jídla, stravování a stolování v českých zemích, která se zabývá nejen vývojem stravovacích zvyklostí našich předků, ale zároveň proměnami míst, kde docházelo a dochází ke konzumaci jídla.

Výstava přináší řadu ukázek, exponátů, textů i obrázků historie kuchařství, starověkého, ale i současného domácího i veřejného stolování a stravování. Návštěvníci mohou porovnat vybavení kuchyně z přelomu 19. a 20. století, uvidí středověkou krčmu i ukázku podoby hostince z počátku minulého století. Seznámí se s různými druhy potravin a způsoby jejich konzumace, poznají jak a k čemu sloužilo koření, naučí se, jak mají správně potraviny uchovávat a budou mít i možnost prohlédnout si staré kuchařské knihy a recepty.

K vidění na výstavě budou předměty, které již v dnešních moderních kuchyních nenajdeme, mj. náčiní cukrářského řemesla, kuchyňské přístroje, dobové předměty a mnoho dalších zajímavostí. Jednou z vystavených vzácností zde bude např. i cínový džbán pocházející z roku 1740. Součástí výstavy bude také doprovodný program pro veřejnost a edukativní program pro školy.

Po 30. listopad 2009, 14:17:07 CET
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one