Zde naleznete informace o Letenské pláni a o Letné na Praze 7.

Soudní síň přímo na stadionu AC Sparta

Tak tu máme další převratnou novinku a stadion AC Sparta na Letne bude první v naší republice kde dube nachystana "pojízdná" soudní sín včetně všech osob které musí být přítomny případnému zkrácenému přípravnému řízení - tak jen aby bylo dost těch které chtějí soudit.

Více informací jsme vybrali z lidovek.

 


 

Ministerský plán, jak bojovat s chuligány na fotbale, bude poprvé vyzkoušen v sobotu na pražské Letné

PRAHA 7.5.2008 -  Ministerstva vnitra a spravedlnosti už mají konkrétní plán, jak bojovat s chuligány na fotbalových stadionech. A říkají: Žádné nové zákony nejsou třeba, postačí stávající právní úprava. Jen ji kluby, soudy a policie zatím neumějí v praxi využívat.

Tvrdý postup proti fanouškům, kteří porušují zákony, si obě instituce chtějí vyzkoušet už tuto sobotu, kdy se v rámci předposledního ligového kola hraje rizikový zápas mezi pražskou Spartou a Baníkem Ostrava. Městský soud v Praze připravil opatření, které využívá platný trestní řád – možnosti zkráceného přípravného řízení.

V praxi to bude vypadat tak, že přímo na stadionu Sparty na Letné vznikne v době zápasu provizorní jednací síň.

„Pokud dojde k zadržení pachatelů výtržností na stadionu při zápasu nebo těsně po něm, budou pachatelé předvedeni přímo před přítomného státního zástupce, ten ve zkráceném přípravném řízení rozhodne o jeho případném předání přítomnému soudci, který rozhodne přímo na místě,“ řekla LN Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Od soudce si provinilci rovnou odnesou trest, v případě těžších provinění se pak budou konat klasická hlavní líčení. Chystaná opatření soudci a státní zástupci detailně představí  na tiskové konferenci.

Dalších zápasů by se pak vyhlášení rowdies vůbec nemuseli zúčastnit. Tedy alespoň ti, kteří za sebou budou mít už alespoň jeden přestupek nebo rychlé odsouzení. Podle plánu ministerstva vnitra by se příště chuligáni třeba z Ostravy museli v okamžiku výkopu zápasu svého klubu hlásit úředníkům probační a mediační služby na severu Moravy. Podobně by byli pod dohledem i násilníci z Prahy. Zápasy svého mužstva by tak nestihli. Tato opatření míří na členy tvrdého jádra největších českých klubů, kterých je podle expertů jen několik desítek.

„V každém regionu je to pět až deset lidí. Když eliminujeme vůdce davu, tak se dav nestane davem, ale pouze skupinou lidí,“ vysvětluje Martin Synecký, který má na policejním prezidiu na starosti koordinaci aktivit proti fotbalovým chuligánům.

Své pobočky by tak probační a mediační služba musela o víkendech otevírat hlavně v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci nebo na severu Čech.

Vyhnout se plánovanému opatření přitom nebude pro rowdies vůbec jednoduché. Pokud by se násilník úředníkům nenahlásil, vystavil by se tak riziku tvrdšího postihu v podobě až šestiměsíčního vězení za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Plán tvrdého a rychlého postupu proti fotbalovým chuligánům s využitím stávající legislativy je obsažen v analýze odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, kterou mají LN k dispozici. Minulý týden se o ní mluvilo na schůzce expertní skupiny, jíž se kromě náměstka ministra vnitra Jaroslava Salivara zúčastnili i zástupci ministerstva spravedlnosti, Policejního prezidia, Úřadu na ochranu osobních údajů, pražské Sparty a Slavie, ostravského Baníku a Sigmy Olomouc. Odborníci návrh vítají. „Myslím, že není potřeba přijímat žádné speciální zákony. Vystačíme si s těmi, které máme dnes,“ říká policista Martin Synecký.

Plán naráží na neochotu některých institucí, kterým by využití stávajících možností přineslo více práce. Své výhrady ale mají také zástupci Úřadu pro ochranu osobních údajů, kteří varují před riziky předávání údajů o rizikových osobách mezi soukromými subjekty.

Spor mezi ministerstvy se vede právě o víkendové časy, kdy se hraje většina zápasů. Zástupci ministerstva spravedlnosti vyslovili na schůzce obavy, aby tato práce navíc nezpůsobila personální a časové potíže. Toho se ale policista Synecký neobává. Podle něho úředníkům především vadí, že by museli do práce i o víkendu. Pokud to funguje v Anglii, Německu a dalších státech, tak proč by to nemohlo fungovat i u nás?“ ptá se policejní expert na fotbalové násilí.

Ministerstvo vnitra ale nevzdává ani úzkou spolupráci s kluby, které by podle návrhu novely zákona o policii a několika souvisejících zákonů měly v budoucnu samy zajišťovat pořadatelskou službu a policie by na stadiony vstupovala jen v případě jejího nezvládnutí. „Chystáme se pro kluby vydat příručku, která shrne nejzákladnější právní úpravu a dostupné možnosti boje proti diváckému násilí,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

***

„Když eliminujeme vůdce davu, tak se dav nestane davem, ale pouze skupinou lidí.“

ROBERT MALECKÝ, JIŘÍ REICHL

Čt 8. květen 2008, 10:16:51 CEST
kerim003
Email:
letenskaplan@email.cz


Google
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one